Save The Date bizim kültürümüzün bir parçası olmasa da son yıllarda evlenecek çiftler tarafından benimsenen bir gelenek haline geldi. Türkçe karşılığı ‘tarihi kaydet’! Yani düğün tarihinin davetlilere duyurulması için çiftlerin belirli bir tema seçerek buna uygun bir hikaye ile çekimler yapması ve bunu sosyal medya hesaplarında Save The Date yani tarihi kaydet notuyla paylaşmalarıdır. Son zamanlarda özellikle sosyal medyada sıklıkla karşılaştığınız Save The Date çekiminin ne olduğunu nasıl yapıldığını sizler de merak ediyor musunuz? Save The Date çekimini yapabileceğiniz mekanları, kıyafetlerini, fikirlerini, fiyatlarını ve daha fazlasını yazımızdan okuyabilirsiniz.

 

Save The Date Çekimi Nasıl Yapılır?

Save The Date çekimi nikah tarihi alındıktan hemen sonra yani düğüne 2-3 ay kala yapılabilir. Önemli olan ailenizin, akrabalarınızın, arkadaşlarınızın düğün tarihinizi öğrenip o tarihe plan yapmamasıdır. Nikah tarihiniz belli olduktan sonra eğlenceli bir konsept belirleyip ona uygun kıyafetler alıp çekimi yapacak bir fotoğrafçı ayarlayabilirsiniz. Fotoğraf çekimini yapacak kişi illa ki bir düğün fotoğrafçısı olmak zorunda değil. Çevrenizde profesyonel fotoğraf makinesi olan ve fotoğrafçılıkla biraz da olsa ilgili olan bir arkadaşınız varsa sizin için bir gün ayırıp fotoğraflarınızı çekmesini rica edebilirsiniz 🙂  Hem böylece 2-3 saat sürecek eğlenceli bir çekim için düğün fotoğrafçılarına para vermek zorunda kalmazsınız. Fakat siz çok daha fazlasını isteyebilirsiniz. Bunun için bir fotoğrafçıyla anlaşıp Save The Date fotoğrafları, videosu, albümü, davetiyesini kapsayan bir paket satın alabilirsiniz.

 

Save The Date Fotoğrafçısı

save the date çekim
save the date çekimi https://www.basicinvite.com sitesinden alınmıştır.

Eğer çekim için bir fotoğrafçıyla anlaşacaksanız dikkat etmeniz gereken birçok husus var. Fotoğrafçıyla anlaşmanın mutlaka faydası olacaktır. Mesela nerede çekim yapacaksınız, konseptiniz ne olacak, nasıl pozlar vereceksiniz? İşte bütün bu konularda fotoğrafçınız size yardımcı olacaktır. Çünkü fotoğrafçıların ellerinde hazır konseptler ve ihtiyacınız olacak diğer detaylar olacaktır. Ayrıca sadece birkaç fotoğrafla sınırlı kalmayıp hikayenizin videosunu da yaptırabilirsiniz. Fotoğraflarınızdan oluşan güzel bir albüm isteyebilirsiniz hatta en beğendiğiniz Save the Date fotoğrafınızı davetiye olarak bastırabilirsiniz.

Her şey sizin isteklerinize ve hayallerinize göre şekillenecektir. Ancak düğün fotoğrafçıları gerçekten çok yüksek rakamlara çalışıp bir de üstüne sizin istediğiniz detayları atlayabiliyor. En başından bütün isteklerinizi sıralayın. Fotoğrafların yanı sıra hikaye de istiyor musunuz? Nasıl bir albüm isteyeceksiniz ya da albüm yerine fotoğrafların dijitallerini ve baskılarını mı isteyeceksiniz? Size tavsiyemiz, bu isteklerinize göre fiyat konusunda sıkı pazarlık edin.

Not: Fotoğrafçıların ajandası gerçekten yoğun oluyor. İstediğiniz fotoğrafçıyla istediğiniz tarihte çalışmak için düğünden 2-3 ay önce anlaşma yapmanızı öneririz.

Ayrıca Save The Date, Dış çekim, Kına ve Düğün fotoğraflarınız için aynı fotoğrafçıyla daha uygun fiyatlara anlaşmaya çalışmanızı tavsiye ederiz.

Save The Date Kıyafetleri

Kesinlikle doğal ve sade olmalıdır. Bazen Save The Date çekimlerini dış çekim ile karıştıranlar oluyor ki onu da yazımızın ilerleyen kısımlarımda anlattık. Dış çekim de çiftler gelinlik ve damatlık giyebilir, isterlerse daha sade kıyafetler de tercih edebilir. Ancak Save The Date de asla ama asla gelinlik ve damatlık giyilmez! Genelde erkekler için şort, gömlek, kadınlar için ise kısa beyaz elbise tercih ediliyor. Tabi bu sizin tarzınıza göre de şekillenebilir. İster kısa, sade bir beyaz elbise ister beyaz etek bluz isterseniz uzun bir beyaz elbise alabilirsiniz. Konseptinizin ne olacağı, nerede çekim yapacağınız gibi konular kıyafet seçiminizi etkileyecektir.

Save The Date Mekanları

Eveeet tabi konspet için mekan fikrine ihtiyacınız olacak. En iyi fikir sizden çıkacaktır ama biz size doğal bir ortamda çekim yapmanızı öneririz. Ormanlık bir alanda, kumsalda, çiçekli yemyeşil bir bahçede, kayıkla gezinti yaparken bir gölün üzerinde… Save The Date için içerisinde bir nehrin ya da gölün bulunduğu ormanlık bir alanı tavsiye ederiz. Neden diye sorarsanız hem yeşilliklerin içerisinde hem de göl manzarasında fotoğraflarınız olsun istemez misiniz? Tabi bunun dışında farklı birçok alternatifiniz de var.  

Save The Date Davetiyesi

Save The Date davetiyesi ülkemizde çok tercih edilmiyor ama Avrupa’da birçok çift fotoğraflarının olduğu davetiyeler bastırıyor. Hem kişiye özel davetiye yaptırıyorlar hem de davetiye için başka bir yer aramalarına gerek kalmıyor. Bu bir seçenek olarak kenarınız da dursun. Hem ikinize özel hem de pratik bir davetiye olur. Tabi bunun dışında davetiye önerileri yazımızdan size hitap eden başka davetiye modelleri de bulabilirsiniz.

Save The Date Fiyatları

Düğün fotoğrafçılığı müthiş bir endüstri arkadaşlar. Biz de düğün sürecimiz de öğrendik ve inanamadık. Çok para istiyorlar bu yüzden mutlaka sıkı pazarlık yapın. Fotoğrafçılar genelde size birkaç paket sunuyorlar. Mesela bizim dugun.com dan aldığımız 3-4 farklı teklifin ortalaması şu şekildeydi.

*Save The Date fotoğraf albümü + 2 adet cep albüm + Save The Date hikayesi + 1 adet büyük çerçeveli fotoğraf + 1 adet afiş büyüklüğünde fotoğraf = 2.500 TL

Peki, biz ne kadara yaptırdık?

Yalnızca 1.500 TL

Biz hikaye istemedik arkadaşlar yok dron ile çekim yok bilmem kaç açıdan çekim falan hiç gerek yok bunlara. Sadece bir adet fotoğraf albümü istedik ve 2 farklı mekanda çekim yaptırdık. Ayrıca biz Save The Date ile Dış çekimimizi aynı gün aradan çıkardık:) Dış çekimi erken yaptırmış olduk ama olsun ikisi bir arada gayet uyguna geldi öneririz.

Save The Date ve Dış Çekim Farkı

Save The Date ve Dış çekimi karıştıranlar olabiliyor. Şimdi sizlere aralarındaki farkı özetleyeceğiz. Öncellikle Save The Date çekimi nikah veya düğün tarihinizi davetlilerinize duyurmanın bir yoludur. Bu eğlenceli fotoğraflarınızı sosyal medyada tarihi kaydet notuyla paylaşırsınız. Ve genelde düğünden 2-3 ay önce yapılır.

Dış çekim ise eşinizle birlikte düğün günü ya da düğünden 1-2 hafta önce çektirdiğiniz düğün fotoğraflarınızdır. Şöyle düşünün: eskiden stüdyolarda çektirilen gelin damat fotoğrafları artık dış çekim olarak yapılıyor.

Dış Çekim Nasıl Yapılır?

Dış çekim günümüzde evlenen çiftlerin olmazsa olmazlarından. Artık düğün günü kuaförden çıkıp fotoğrafçıya gitme faslı kapandı. Bunun yerine fotoğrafçılar kuaförünüze gelip oradan başlayarak düğün başlayana kadar her anınızı fotoğraflıyor. Aynı gün kuaförden çıkıp belirli bir dış mekanda fotoğraflarınız çekiliyor. Fakat aynı gün bu kadar koşuşturmacayı kaldıramam diyorsanız düğün gününden birkaç gün ya da birkaç hafta önce de gelinlik ve damatlığınızı giyerek kuaförde hazırlanarak dış çekiminizi yaptırabilirsiniz. Bu özellikle yazın evlenecek çiftler için güzel bir alternatif. Mesela biz Temmuz ayında evlendik ve o sıcakta sabahın köründe kuaförden çıkıp akşama kadar güneş tepemizdeyken dış çekim yaptırmak istemedik.

Eğer düğününüzden önce dış mekan çekimi yaptıracak zamanınız yoksa anlaştığınız fotoğrafçıyla düğününüzden sonra da yine gelinlik ve damatlığınızla çekim yaptırabilirsiniz. Bizim anlaştığımız fotoğrafçı düğün sonrası dış çekim yapmaya sıcak bakmıyordu çünkü o heyecan ve heves kalmıyor ve çiftler zoraki çekim yapıyor gibi oluyormuş. Biz de bu sebeple dış çekimimizi düğünden önce yaptırdık. Yani ne düğün günü ne düğünden sonra dış çekiminizi mutlaka düğününüzden önce yaptırın.