Evlilik hazırlıklarının en önemli adımlarından biri nikah başvurusu ve bunun için gerekli olan nikah işlemlerinin tamamlanmasıdır. Nikah işlemleri konusunda dikkat edilmesi gereken hususları ve nikah için gerekli belgeleri yazımızda detaylı bir şekilde anlatacağız. Nikah işlemleri için mutlaka bir liste hazırlayıp, yapmanız gerekenleri tamamladıkça tik atmayı unutmayın. Çünkü nikah işlemleri için gerekli evrakları toplarken hiçbir detayı atlamamanız ve nikah başvurusuna giderken yanınızda bulunduracaklarınız çok önemlidir. Nikah başvurusu nasıl yapılır? Nikah işlemleri için gerekli belgeler nelerdir? Nikah işlemleri ve başvurusu kaç gün sürer? Nikah başvuru ücreti ne kadardır? Sorularınız yanıtlarını yazımızda bulabilirsiniz.

1-Nikah İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Nikah işlemleri için gerekli belgeler genellikle her yerde aynıdır. Fakat siz nikah başvurusu yapacağınız belediyeyi seçtikten sonra mutlaka belediyenin resmi İnternet sitesine girerek gerekli belge ve evrakların listesini kontrol etmelisiniz. Hatta aklınıza takılan bir şey olursa gitmeden önce arayın. Nikah başvurusu yapacağınız gün ve saatler belediyeden belediyeye değişiklik gösterebiliyor. Mesela, bazı belediyeler Cuma günü başvuru almıyorlar, bazıları öğleden sonraki saatlerde almıyorlar. Bunları kesinlikle önceden öğrenin deriz. Şimdi gelelim gerekli olan belgelere;

 

 • Nüfus Cüzdanı: T.C. Kimlik No yazan son 10 yılda değiştirilmiş kimlikler istenmektedir.
 • Sağlık Raporu: Aile Hekimliğinden kan testi ve Verem Savaş Dispanserinden Akciğer Grafisi gereklidir.
 • Vesikalık Fotoğraf: Son 6 ayda çekilmiş olması gereklidir.
 • İkametgah Belgesi: Nikah başvurusu için çiftlerden birinin ikamet ettiği ilçedeki evlendirme dairesi seçilir. Eğer çiftlerden her ikisinin de ikamet etmediği farklı bir ilçeye başvurulacaksa ikametlerinin olduğu evlendirme memurluğundan izin alınması gerekmektedir.

*Bu belgeler her evlendirme dairesinin isteyeceği başlıca evraklardır.  Bu evrakların geçerlilik süresi 6 ay- 180 gündür.

Daha önceden evlenip boşanmış iseniz;    

 • Nüfus cüzdanındaki medeni durumunuzun bekar olarak değişmiş olması gereklidir.
 • Kadınlar için soyadlarının değişmiş olması ve varsa iddet süresinin kaldırılmış olması gerekmektedir.

İddet Süresi Nedir? Boşanmış olan kadının, boşanma kararı kesinleştikten sonraki 300 gün başka bir evlilik yapamama yani bekleme süresidir. Bunun asıl amacı kadının eski eşinden hamile olma olasılığına karşın tedbir almaktır. İddet süresi, kadının hamile olmadığını resmi olarak kanıtlaması ve mahkemeye sunmasıyla kaldırılabilir.

 

Belgeler hazırlandıktan sonraki adım ise nikah başvurusu yapmaktır.

 

Nikah işlemleri ve nikah başvurusu için gerekli evraklar
Nikah işlemleri
https://www.businessinsider.com

2-Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nikah işlemleri için gerekli belgeleri topladınız, sıra geldi başvuru yapmaya. İstediğiniz tarihe ve saate nikah günü alabilmek için en az 3 ay önce başvurunuzu yapmanızı öneririz. Nikah başvurusu için izleyeceğiniz adımlar;

 • 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir.
 • Başvuru yapmaya çiftler mutlaka birlikte gitmelidir. Eğer çiftlerden biri gidemeyecekse NOTER ONAYLI VEKALETNAME düzenlenmesi gerekmektedir.
 • Başvuru anında evrakları eksiksiz teslim etmeniz gerekmektedir. Eksik belge ile başvuru alınmamaktadır.
 • Kadınlar soyadlarını kullanmak isterlerse başvuru anında dilekçe yazarak müracaatta bulunmaları gerekmektedir.
 • Mal ayrılığı sözleşmesi var ise, noter onaylı olarak sunulması gereklidir.
 • Nikah başvuru ücretini ödemeniz gereklidir.

 

Başvuruya gittiğinizde;

 • Eğer nikahınızı belediye nikah salonunda kıydıracaksanız, başvuruya gitmişken nikah salonunuzu görmek isteyin.
 • Bazı belediyelerin nikah salonlarında anlaşmalı fotoğrafçı olmayabiliyor. Kendiniz anlaşıp fotoğrafçı getirmeniz gerekebilir. Mesela biz Beyoğlu Belediyesi’ne başvurmuştuk fakat anlaşmalı fotoğrafçıları yoktu ve fotoğrafçınızı getirseniz bile orada davetlilere fotoğraf satışı yasaktı. Bunu sormanızı öneriyoruz. Bu yüzden biz davetlilerimize çekilen fotoğrafları hediye etmiştik.
 • E-davetiye hazırlıyorlar mı? Bu çok işinizi görebilir. Yine Beyoğlu Belediyesi evlenecek her çifte e-davetiye hazırlayıp gönderiyor. Güzel bir hizmet, yararlanın.

3- Nikah İşlemleri Ücreti Ne Kadar?

Ücretler nikah yerine ve gününe göre değişkenlik gösteriyor. Hafta içi-hafta sonu fiyatlar fark ediyor. Hafta sonu rağbet gördüğü için biraz daha yüksek ücretler ödeniyor. Ya da nikah memurunu düğün salonuna çağırmanız daha maliyetli iken, belediyenin nikah salonunda daha uygun fiyatlar çıkabiliyor. Ayrıca bazı evlendirme dairelerinde ücretler daha pahalıyken bazılarında daha ucuz olabiliyor. Nikah işlemleri ücreti 100-700 TL arasında değişiyor.

 

4- Nikah İşlemleri ve Başvurusu Kaç Gün Sürer?

Nikah işlemleri için 1.5 gün ayırmanız yeterli olacaktır. Bir günü evrak toplamaya diğer yarım gün ise başvuru yapmaya ayırın. Sağlık raporu için hem kan tahlili hem de akciğer grafisi gerekiyor. Bunları öğleden önce hallederseniz diğer belgeleri toplamak zaten çok kolay olacaktır.

Bir de hangi ilçeden işlem yapacaksanız önceden İnternet sitesine girip başvuru gün ve saatlerini kontrol edin. Bazı günlerde ve saatlerde başvuru alamayabiliyorlar.

 

5- Nikah işlemleri ve Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Bu bölümü daha çok sadece nikah yapmayı veya nikah ve düğünü ayrı yapmayı düşünen çiftlerimiz için yazıyoruz. Çünkü nikah başlı başlına bir organizasyon ve bunun için izlemeniz gereken bazı adımlar var. 

Evlilik hazırlıklarınız hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak isterseniz evlilik hazırlıkları rehberi yazımızı okuyabilirsiniz.

 1. Nikah yeri ve gününü önceden belirleyin.
 2. Nikah yapmayı düşündüğünüz evlendirme dairesinin sitesine girerek gerekli evrakları not edin.
 3. Nikah işlemleri için gerekli belgeleri topladıktan sonra evlendirme dairesine giderek başvurunuzu yapın.
 4. Başvuru yaptıktan sonra nikah davetiyeniz ve nikah şekeriniz için araştırma yapmaya başlayın. Nikah davetiyeniz için öneri arıyorsanız davetiye önerileri yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
 5. Nikah için fotoğrafçınızı ayarlayın.
 6. Giyeceğiniz gelinliğe ya da nikah elbisesine karar verin. İstanbul Gelinlik Mağazaları
 7. Nikah şahitlerinizi belirleyin.
 8. Nikah arabanızı ayarlayın.