Gelin olma yolundaki en önemli Türk geleneği tartışmasız kına gecesidir. Peki ama kına gecesi nasıl yapılır? Kına gecesi malzemeleri nelerdir? Kına organizasyon fiyatları nasıldır? İşte tüm bu sorularınıza yanıt bulacağınız yazımızı dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

 Yok ben yapmam, yok ben istemem diyenlerin bile (biz dahil) kına gecesi için nasıl heyecanlandıklarını, nasıl hazırlandıklarını çok iyi gözlemlemiş biri olarak şunu söylemeliyim ki; henüz kına gecesi yapıp da pişman olanı görmedim. Kınada düğünden bile çok eğlenilebiliyor özellikle de gelin ve yakın arkadaşları için kına gecesi unutulmaz oluyor. Bu özel gece için sizlere yardımcı olacak kın yazımızı dikkatlice okuyup notlar almanızı tavsiye ederiz.

Kına gecesi hazırlıkları sürecinde kafanızı karıştıracak birçok konu olacak. Kına mekanı seçimi, organizasyon firması, yapılacak organizasyonun teması ( Geleneksel mi, Hint mi vs) kına gecesi şarkıları, kına gecesi elbisesi, bindallı, kaftan, kına hediyelikleri, kına süsleri, kına tepsisi derken liste uzar gider. Tüm bunları kolayca halledebilmeniz için sizlere kendi kına organizasyonumuzu anlatırken bir yandan da kına gecesi organizasyonu için yapacağınız bütçe kalemleri hakkında tek tek fikir vermeye çalışacağız.

1-Kına Mekanları

Kına mekanınızı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli unsur; anlaşmalı olduğu organizasyon firmaları. Çünkü bir mekanın kalitesini ve size vereceği hizmeti anlaşmalı olduğu firmalardan ve daha önce yaptığı organizasyonlardan anlayabilirsiniz.

Biz şanslıydık ve seçtiğimiz kına mekanının anlaşmalı olduğu organizasyon firması ve fotoğrafçısı kusursuz bir iş çıkardı. Kına için seçtiğimiz mekan Bakırköy Botanik Bahçesi 2 Hece Restorandı. Mekan bize 3 farklı kına paketi sunmuştu, bu paketlerin içeriği istediğiniz ikramlık menüye, organizasyona göre değişiklik gösteriyordu. Biz en kapsamlı paket olan VIP Kına paketini tercih etmiştik.

VIP Kına Paketi

1.İkramlıklar: Zeytinyağlı dolma, sarma, börek, 3 çeşit kanepe, patates topları, salata, meze ve sınırız içecek

2.Karşılama: Lokum ve gül suyu ile misafir karşılama masası ve hostesler, hoş geldin panosu

3.DJ

4.Kına Kızları: 4 kına kızı

5.Kına Kaftanı, Bindallı ve Kına tacı: Gelin için katalogdan seçilen kaftan ve kına merasiminde gelinin arkadaşlarını giyeceği 15 adet kaftan

6.El Mumları ve Bileklikler: 15 Adet

7.Kına tepsisi: Kınanın yakılacağı tepsi

8.Kına: Misafirlere dağıtmak için 150 adet küçük kına kutusu

9.Kına Tahtı: Yine katalogdan seçtiğimiz Balkabağı Kına tahtı

10.Hint Kınası

11.Video ve fotoğraf

*Biz seçmedik ama pakette damat için kaftan ve kavuk da vardı 🙂

*150 kişilik organizasyon için VIP Kına paketi: 12.000 TL

Organizasyon firması instagram: Otantik Kına Organizasyon / www.otantikkina.com

2-Kına Organizasyonu

Kına organizasyonları çoğunlukla birbiriyle paralellik gösteriyor. Kına gecesinin belirli bir akışı oluyor ve organizasyon bu şekilde ilerliyor. Kına gecesi öncesi organizasyon ekibi ile bir araya gelip akışın mutlaka üstünden geçmelisiniz. Kaçta başlamalı, gelin kaçta çıkmalı, kına yakma merasimi ne zaman olmalı, testi kırma nasıl yapılmalı, gelin kaçırma olacak mı?  ve bunun gibi konuları konuşup istemediklerinizi çıkartıp, istediğiniz ve akışta olmayan başka şeyleri ekletebilirsiniz.

Kına gecesi öncesi mekanın DJ ile görüşme yapıp çalınmasını istediğiniz şarkıları yani playlistinizi mutlaka kendisine vermelisiniz. Dj lerin elinde zaten hali hazır kına şarkıları, kına müzikleri oluyor fakat sizin istediğiniz ya da istemediğiniz kına müzikleri olabilir veya özellikle çalınmasını istediğiniz şarkılar olabilir. Örneğin biz asla ve asla ‘ Kınayı getir anneeeeeyyy’ şarkısının çalınmasını istemiyorduk tabi bunu DJ ye söylemeseydik o an çalabilirdi ki bu hiç hoşumuza gitmezdi.

Kına gecesi öncesi fotoğrafçı ile görüşmeniz gerekir.

Kına Organizasyon Akışı nasıl olmalıdır?

1.Karşılama ve lokum ikramı

2.Misafirlerin masalarına yönlendirilmesi

3.İkramların dağıtılmaya başlanması

4.Gelinin çıkışı

5.Kına kızlarının şovu

6.Kına yakma merasimi

7.Testi Kırma oyunu

8.Gelin kaçırma

kına gecesi
kına gecesi malzemeleri

3-Kına Malzemeleri ve Kına Süsleri

Kına organizasyonu için kına malzemelerine ve süslerine ihtiyaç duyacaksınız. Biz kına malzemeleri için ekstra uğraşmamıştık. Anlaşmalı olduğumuz organizasyon firması ihtiyacımız olan tüm kına malzemeleri ve süslerini sağlıyordu. Fakat siz organizasyon değil de kendiniz yapacaksanız bu malzemeleri süsleri hazırlamanız gerekecek. Tüm bu kına gecesi malzemeleri için tek tek gezip de her biri için ayrı ayrı uğraşıp hazırlık yapamam diyorsanız ki çok haklısınız bu malzemelerin satıldığı kına setlerinden alabilirsiniz. İnternette kına setlerini bulmanız mümkün eğer sizin yapacağınız kınanın rengine, temasına uygun ya da hayal ettiğiniz kına setini bulamazsanız iş başa düşecektir. İyi organize olursanız hepsini 2-3 gün içerisinde tamamlayabilirsiniz. Haydi, listeyi yapıp alışverişe başlayalım.

Malzemeler;

 • Kına tepsisi
 • Kına sepeti
 • Kına yakma için duvak
 • Nedime tacı ve bilekliği
 • El mumları ve El gülleri
 • Kına tefi
 • Kına kutusu
 • Kına çerez kutusu

Önemli notlar:

*Kına sepeti hazırlamak için herhangi bir sepet alıp kırmızı tül ile kaplayıp, kırmızı kurdele ile süsleyebilirsiniz.

*Nedimeleriniz için bir bijuteriden 15-20 adet istediğiniz renkte düz taç alıp onları tül ve değişik süslerle (hazır alacağınız yapay çiçek olabilir) hazırlayabilirsiniz.

*Kına kutuları her yerde satılıyor. Kına çerezlerinizi tül keselerin içerisine koyarak misafirlerinize dağıtabilirsiniz.

Pratik el mumları yapımı:

 1. Her yerde satılan tealight mumlardan alın. Daha sonra elinizden olan tüllerden 2 parça alıp 2 ayrı fiyonk yapın. Daha sonra o fiyonkları birbirine yapıştırıp üstüne de mumu yapıştırın. Böylece çevresi kırmızı tülle kaplı el mumu elde edersiniz.
 2. İstediğiniz renkte keçe kumaş alıp papatya şeklinde kesip ortasına tealight mumu yerleştirebilirsiniz.
 3. Tülle, keçeyle ya da elinizdeki bir kumaşla süslediğiniz el mumunuza lastik bir bileklik de yapıştırıp kullanımını kolaylaştırabilirsiniz. Nedimeleriniz ellerine lastikli kısmı geçirip el mumunu o şekilde kullanabilirler.

4-Kına Hediyelikleri

Kına hediyelikleri en sevdiğimiz kısımlardan biri diyebiliriz. Kına gecesi organizasyonunun her bir bölümü güzel anılar biriktirmeye yönelik olsa da kına hediyelikleriniz misafirlerinize sizden kalacak en önemli hatıra olacaktır. Bu sebeple hediyeleri düşünürken önce sizden yakınlarına ne hatıra kalmasını istersiniz onu hayal edin. Sonuçta bir bütçe ayırıp masraf yapacaksınız, o zaman en iyisini yapmaya çalışın.

            Bizim için önemli olan misafirlerin evinin bir köşesine koyup orada unutulacak bir obje yerine devamlı kullanabilecekleri ve işlerine gerçekten yarayabilecek ürünler seçmekti. Aklıma ilk gelen şey küçük bez çantalar oldu. Bu çantaları makyaj, toka, para, sigara çantası vb. gibi kullanılabileceklerdi. Biraz internette araştırma yaptıktan sonra 150 adet bez çanta için fiyat teklifleri almaya başladım ve www.istecanta.com u buldum. Şimdi kendimden yola çıktığım örnekte şunu anlatmak istiyorum aslında; önce düşünün hayal edin ardından hemen istediğiniz ürün ve ya ürünlerle ilgili internetten fiyat teklifleri almaya başlayın. Biz kına hediyeliklerimiz için hiç gezmedik mesela. Her şeyi internetten sipariş ettik ve biz de misafirlerimiz de kına hediyeliklerimizden çok memnun kaldık. Kına gecesi hediyeliklerimiz için yazımızı okuyabilirsiniz.

5- Kına Gecesi Elbisesi- Kına Gecesi Abiyesi

Kına elbiseleri farklı yörelere, adetlere göre değişiklik gösteriyor. Hatta farklı geleneklere göre kına gecesi boyunca giyeceğiniz elbise ve abiye sayısı bile değişiyor. Bir kına geçesinde 7 farklı elbise giyen gelin bile görebilirsiniz. Tabi bu kadar abartmak istemeyenler için 1 ya da 2 abiye yeterli olacaktır. Gelinin çıkışında giydiği bir elbise daha sonra kına yakma merasiminde giyeceği bindallı ve kaftan ve belki kına yakıldıktan sonra bindallı çıkarılırken giyilebilecek 1 farklı elbise daha olabilir.

2 farklı kına elbisesi giymek isteyen gelinlere bir abiye bir tane kısa ve rahat bir elbise almalarını öneririz. Kına girişinde giyeceğiniz abiye fotoğraflarda daha çok çıkacaktır. Hem misafirlerinizle çekileceğiniz fotoğraflarınızın abiye ile olması daha iyi olur. Fakat kına yakılırken giydiğiniz bindallıyı çıkardıktan sonra abiye giymek yerine kısa, şık ve rahat bir elbise giyebilirsiniz. Çünkü kına yakıldıktan sonra misafirlerinizin bir kısmı gidecek ve geriye kalanlarla çılgınlar gibi eğleneceksiniz. :)Kına gecenizin en eğlenceli kısmı burası olacağından sınırsız eğlence için rahat bir elbise ve ayakkabıya ihtiyacınız olacaktır.

6- Kına Gecesi Şarkıları

Kına gecesi şarkılarınızı sadece kına mekânınıza bırakmayın deriz. Eğlenceniz her şeyden önemli. Bu nedenle siz kendi playlistinizi hazırlayın ve dj e verin. Kına çıkış müzikleri, kına yakılma şarkıları ve eğlence şarkılarınız sizin kontrol altında olsun. Peki, hangi kına şarkılarını listenize koyacaksınız? Biz sizin hangi müziklerle eğleneceğinizi bilemeyiz tabi ama kına gecesi için gerekli bir kaç önerimiz olacaktır.

 • Kına giriş müziği olarak, Azis ” MMA ” Dj Cüneyt
 • Kına yakılırken,  Yüksek yüksek tepelere
 • Kına yakıldıktan sonra, Uçtu Uçtu ve Haydi kızlar kalkın göbek atmaya
 • Testi kırılırken, Kır testiyi gelin