Çok eski bir gelenek olan gelin hamamı, son yıllarda gelin adaylarının düğün öncesi eğlencesi haline geldi. Biz de dâhil olmak üzere etrafımızdaki birçok arkadaşımız ve akrabamız düğünden önce gelin hamamı organizasyonu yaptılar. Bu süreçte koşuşturmacanıza ara verip de yakınlarınızla birlikte eğlenirken dinleneceğiniz bir organizasyona ne dersiniz?

Biliyoruz, evlilik sürecinde yeterince koşturup her şeye yetişmeye çalışıyorsunuz. Tüm bunlara bir de gelin hamamı organizasyonu eklenecek ama hiç merak etmeyin. Biz sizler için hamam mekan seçiminden, hediyeliklerine, malzemelerden, organizasyon içeriğine kadar gerekli bir çok bilgiyi ve kendi sürecimizdeki detayları tek tek yazdık.

Gelin Hamamı Nasıl Organize Edilir?

 • Öncelikle gelin hamamınızın konseptini ve temasını belirlemeniz gerekiyor. Çünkü seçeceğiniz hamam da buna uygun olmak zorundadır. Ne demek istiyorum? Şöyle ki eğer siz geleneksel bir hamam eğlencesi planlıyorsanız, bunun için tarihi Türk hamamlarını tercih edebilirsiniz. Ya da daha modern gelin hamamı için, içerisinde jakuzi, havuz, sauna, buhar odası, masaj, spa gibi imkanları barındıran bir otel hamamını tercih edebilirsiniz.
 • Gelin hamamınızı temasına karar verdikten sonra hemen araştırmalara başlayın. Size uygun olduğunu düşündüğünüz hamam ile hemen bir görüşme ayarlayın. Gelin hamamı yapıyorlar mı? Sizin istediğiniz tarihte uygunlar mı? Bu konularda netleşin.
 • Gelin hamamı yapan ve tarihi size uyan bir yer buldunuz şimdi sıra detayları konuşmakta. Detaylar tabi ki sizin isteğinize göre şekillenir fakat dikkat etmeniz gereken birkaç husus var:
 • Süsleme işi hamama aittir. Fakat bazen sizin istediğiniz gibi değil de baştan savma yapabiliyorlar. Ne istiyorsanız tek tek anlatın. Eğer ne isteyeceğinizi bilmiyorsanız kalem kalem anlatacağız.
 • Hamam kurnası süsleme en önemlisi. Özellikle gelin kurnası süslenmeli. Biz gelin hamamı temamızı kırmızı belirlemiştik. Kırmızı tül ile gelin kurnasını süslemişlerdi. Hatta birkaç kurna daha süslenmişti.
 • Ortadaki hamam taşına kırmızı gül yaprakları, süslenmiş tefler, süslü hamam tasları koymuşlardı.
 • İkramlıklar genelde sizlere aittir. Akrabalar, arkadaşlar; kek,  kurabiye, börek kısır yapsa orda herkese birer tabak yapılıp verilebilir.
 • Hazırlanan ikramlıkları rahat rahat yiyebilmeniz için hamamın hemen dışındaki dinlenme alanını size ayırmalılar. Bunu önceden konuşun.
 • Eğer hamam dışında dinlenme yeri varsa muhtemelen burada yiyip, içip oynayacaksınız. Dinlenme alanında müzik çalabileceğiniz bir yer olmalı mutlaka konuşun. Onu siz gelmeden ayarlasınlar.
 • Gelin hamamı paketleri, normal hamam giriş ücretlerinden daha pahalı olur. Bu normaldir fakat siz yine de pazarlığınızı yapın. Mesela biz Bakırköy Havuzlu Hamamında yapmıştık. Giriş ücreti 35 TL idi ancak gelin hamamı için kişi başı giriş ücreti 50 TL ye anlaşmıştık.
 • Kese ve köpük yapan kadınların önceliği gelin hamamına gelenler olmalı onu da önceden konuşun. Misafirlerinizi bekletmesinler. Bunlar ekstra ücrete tabiidir.
 • Ayrıca giriş ücretinin içerisine birkaç bir şey ekletin. Biz su ve meyve sepeti ekletmiştik. Size ufak sürprizler yapsınlar.
 • Daha sonra davetlilerinize tarih, yer ve ücret bilgisini verin. Gelin hamamı organizasyonlarında genelde herkes kendi ücretini ödüyor. Fakat siz davetlilerinizin ücretini de ödeyecekseniz bunu bildirmenize gerek yok elbette. Ya da davetlilerinizin giriş ücretini ödeyip, orada yaptıracakları ekstra ücret gerektiren kese, köpük, masaj gibi hizmetleri kendilerinin ödemesini sağlayabilirsiniz. Bu tamamen sizin tercihinize kalmış.
 • Hediyelik hazırlama kısmı var bir de. Eğer nişan ve kına gecesinde olduğu gibi gelin hamamında da hediyelik dağıtacaksanız çok geç olmadan hazırlıklarına başlayabilirsiniz.
 • Gelin adayının kendisine özel bir hamam seti olmalı. Bunu bazen erkek tarafı getirir bazen de kız tarafı kendi hazırlar. Gelin hamamı setinizde peştamal, lif, kese, terlik, topuk taşı, şampuan, sabun, tarak vb gibi olabilir.

Gelin Hamamı Mekan Seçimi Nasıl Olmalıdır?

HAYELLERİNİZE GÖRE! Evet, yine sizin gününüz olacak, herkes sizin için orada olacak. Bu anın tadını nerede nasıl çıkarmak istiyorsanız ona göre seçim yapmalısınız. Eğer alternatiflerinizin neler olduğunu merak ediyorsanız sırada gelin hamamı yapılan hamamlar var.

Tarihi Hamamlar

Tarihi hamamlarda bu organizasyon gerçekten bir başka oluyor. Eski bir gelenek olan gelin hamamı eğlencesinin menşei aslında bu hamamlar. Fakat tarihi hamamlar çok rağbet gördüğü için size sunacakları gelin hamamı paketleri hem çok pahalı hem de çok sınırlı olacaktır. Mesela, tarihi hamamlar size kişi başı 200 TL ile 300 TL arasında değişen paketler sunuyorlar. Bu paketlerin içerisinde açık büfe atıştırmalık, peştamal, kese, terlik gibi hizmetler oluyor.

Ayrıca organizasyon için belirli bir saat aralığını seçmek durumda kalıyorsunuz. Size ve misafirlerinize uyacak bir saat aralığı seçebilmeniz her zaman mümkün olmuyor. İstediğiniz kadar da kullanamıyorsunuz 2-3 saat gibi değişen sürelerde kullanım hakkı tanıyorlar. Ayrıca en az 10-15 kişilik davetli listenizin olmasını istiyorlar.

İstanbul’da gelin hamamı yapacaklar için 10 Tarihi Hamam:

 1. Tarihi Galatasaray Hamamı
 2. Mihrimah Sultan Hamamı
 3. Cağaloğlu Hamamı
 4. Çemberlitaş Hamamı
 5. Ayasofya Hürrem Sultan Hamamı
 6. Kılıç Ali Paşa Hamamı
 7. Süleymaniye Hamamı
 8. Ağa Hamamı
 9. Külliye Hamamı
 10. Üsküdar Çinili Hamamı

Otel Hamamları

Otel hamamları rahatlık arayanlar için en doğru tercih olacaktır. Gelin hamamınıza gelecek yakınlarınızla düğün öncesi dinlenmek ve bakım yaptırmak istiyorsanız otel hamamları sizler için harika fırsatlar sunuyor. Buralarda neler yapabilirsiniz? Hamam ve diğer bütün ıslak alan hizmetlerinden yararlanabilirsiniz.

 1. Hamam kullanımı
 2. Jakuzi
 3. Soğuk su-Şok havuz
 4. Sauna- Buhar Odası
 5. Kese-Köpük
 6. Masaj

Açıkçası otel hamamlarında bu organizasyonu yapmak, düğün öncesi herkese iyi gelecektir. Hem dilediğiniz gibi saatlerce hamam da banyo yapıp arada bir buhar odasına girip daha sonra kese yaptırıp hatta önceden yaptığınız rezervasyonla bir masaj seansına girebilirsiniz. Yanınızda yüz bakım maskeleri getirerek orada cilt bakımınızı bile yapabilirsiniz. Bu kadar imkânı bir arada bir tek otel hamamlarında bulabilirsiniz. Birçok otel gelin hamamı kampanyası yapıyor, kişi başı ücretler elbette ki otelden otele değişiyor. Fakat ben herkesin kendi bütçesine uygun bir hamam bulabileceğine eminim. Biraz internetten araştırma yaparsanız otellerden hızlıca fiyat teklifi alabilirsiniz. Ayrıca İstanbul’da gelin hamamı yapacak olan ziyaretçilerimiz İstanbul’da gelin hamamı organizasyonu yapan oteller yazımızı inceleyebilirler.

Kadın Hamamları

Mahallenizde kadınların sıklıkla gittiği, bildiğiniz klasik Türk hamamları vardır. Ya da belirli semtlerde bazı günler kadınlara açık olan, hijyeni ve donanımıyla birçok müdavimi bulanan hamamlar vardır. Buralar belki tarihi hamamlar ya da otel hamamları kadar donanımlı olmaz ama onlar kadar pahalı da olmaz.

Mesela bizim gelin hamamı yaptığımız Bakırköy Havuzlu Hamamı aslında haftada 2 gün kadınlara diğer günler erkeklere açık olan bir semt hamamıydı. Giriş ücreti ortalamaydı fakat donanımı harikaydı. Bir kere içerisinde havuz ve jakuzi vardı, dinlenme alanı gayet şıktı, hizmet, ilgi, alaka harikaydı. Belki birçoğunuza burası da uygun gelmeyebilir. Bakırköy’de çok bilinen bir hamam olduğu için fiyatı çok uygun değildi evet ama araştırırsanız mutlaka daha uygununu bulursunuz.

Spa Merkezleri

Yukarıda anlattığımız gelin hamamları mekanları ve organizasyonları bana uymuyor diyorsanız size bir alternatifimiz daha var. Yeni nesil gelin hamamı nerede yapılır diye sorarsanız? Tabi ki spa merkezlerinde. Hem de buralarda gelin hamamı organizasyonu, süslemesi, şarkısı vs. olmadan çok yakın olduğunuz küçük bir grupla şahane bir gün geçirebilirsiniz.

Herkes çok şaşalı eğlenceleri, süsleri sevmeyebilir ya da düğün öncesi farklı koşuşturmaları varken bir organizasyon daha kaldıramayacaklar olabilir. Çok da haklıdırlar! Hem farklı hem de günümüzde çok fazla rağbet gören spa merkezlerini düğün öncesi rahatlama ve dinlenme yeri olarak düşünebilirsiniz.

Gelin Hamamında Yanımıza Neler Almalıyız?

Gelin bornozu: Son dönemlerde gelinlerin üzerinde çok görmüşsünüzdür. Biz arkasında ‘Bride’ ve kişiye özel isim yazılı yazlık ince bir bornoz yaptırmıştık. Bu bornozu ayrıca düğün günü kuaförde de kullanabilirsiniz.

Gelin terliği: Yine üzerinde ‘Bride’ yazılı veya yıldızlı kalpli işlemelerin, taşların olduğu gelin terliği de gelin hamamı, kına, bekarlığa veda, düğün organizasyonlarınızda vazgeçilmezin olacaktır.

Peştamal: Hamamlarda genelde peştamal bulunuyor ve ücretsiz kullanılabiliyor ama gelin için ayrıca peştamal alınabilir.

Gelin hamamı seti: Genelde gelin adayı için hazırlanan bir settir. Bir kutunun içerisinde küçük şişelerde şampuan, saç kremi, duş jeli, lif, sabun, kese, havlu, tarak, topuk taşı, terlik gibi hamamda gelinin ihtiyacı olacak malzemeler bulunur. Bu setleri hazır halde internetten sipariş edebilirsiniz ya da kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Bakım ürünleri: Gelin hamamı çoğu zaman düğün öncesi rahatlama ve bakım için yapılır. Hazır hamama kadar gitmişken orada cildinize ve vücudunuza bakım yapmak isteyebilirsiniz. Hamam öncesi kozmetik marketlerden birine gidip cildiniz için bakım maskeleri almayı unutmayın deriz.

Gelin hamamı hediyelik sepeti: Gelin hamamı organizasyonunda hediyelik hazırlayacaksınız bunları dağıtmak için önce bir sepete yerleştirmeniz gerekecektir.

Emin olun, gelin hamamı organizasyonunuz bu süreçte biriktirdiğiniz en güzel anılardan biri olacaktır. Kişiye özel tercihlere ve isteklere bağlı olduğu için yapacağınızın organizasyonun boyutları size göre şekillenecektir. Biz olması gereken belli başlı maddeleri ve süreci anlatmaya çalıştık. Umarız faydalı olmuştur. Şimdiden iyi eğlenceler diliyoruz.