Evlilik hazırlıkları rehberi yazımızda sizlere evlilik öncesi detaylar konusunda yardımcı olmak istiyoruz. Evlilik hazırlıkları yoğun bir süreç ve bu süreçte her çift evlilik hazırlıkları rehberine ihtiyaç duyuyor. Biz de bu süreçte pek çok arkadaşımızdan evlilik hazırlıkları ile ilgili fikir almaya çalışmıştık. Bu süreçte her kafadan ayrı ses çıksa da biraz kalbinizin biraz da cüzdanınızın sesini dinleyerek bu yorucu süreci mutlu bir şekilde geçirebilirsiniz.

Evet, karar verdiniz ve evleniyorsunuz. Bize sizi tebrik etmek düşüyor size ise bir an önce hazırlıklara başlamak. Eğer hazırlıklara nereden başlayacağınız bilmiyorsanız sizler için faydalı olacağını düşündüğümüz evlilik hazırlıkları rehberimizi okuyarak başlayabilirsiniz.

1-Düğün Mekânı Seçimi

Özellikle İstanbul’da bir de yaz sezonunda düğün yapacaklar için düğün mekânı seçimi listenin ilk sırasında yer alır. Düğün mekânlarında istediğiniz tarihte yer bulmak ve gönlünüze göre bir yerde düğün yapmak istiyorsanız işinizi şansa bırakmayın deriz. Biz, temmuz başındaki düğünümüz için aralık sonunda (yeni yıl zamlarından etkilenmeden) düğün yerimizi ayarlamıştık.

Yeşilyurt Spor Kulübü Teras Restaurant http://www.terasrestaurant.com/

Tarzımıza ve bütçemize uygun düğün mekânlarının ön araştırmasını önceden yaptığımız için aralık ayında mekânı ayarlayabildik. Eğer bu konu hakkında hiç fikriniz yoksa ya da fikir ayrılıklarınız varsa araştırmaya çok daha önceden başlasanız iyi olur.

2- Evlilik İşlemleri

Düğün mekânına ve tarihine karar verdikten sonra mutlaka nikâh tarihinizi almanız gerekiyor. Nikâh tarihini alacağınız belediyeye gitmeden önce belediyenin internet sitesinden nikâh için gerekli evrak listesine bakarak hazırlıklarınızı yapmanızı öneririz.

3- Evlilik Hazırlıklarının Beyazı: Gelinlik

Evet, gelinliği ilk üçe koyduk çünkü gelin için en en en önemli şey belki de gelinlik. İstediğiniz kadar gezip veya araştırıp dilediğiniz gelinliği giyebilmek için gerçekten zamana ihtiyacınız olacaktır. Eğer istediğiniz gelinlik modeli kafanızda hazırsa işte şimdi de bu gelinliği diktireceğiniz yeri bulmanız gerekiyor. Bunun için pek çok alternatif mevcut.

4- Evlilik Hazırlıklarında Tanışacağınız Bir Kişi: Düğün Fotoğrafçısı

Düğün sürecinde gelin ve damat için en önemli kişilerden biri de kesinlikle fotoğrafçıları oluyor. İşinde iyi olan, ciddi bir ekiple çalışan, sizin tarzınıza uyum sağlayan, isteklerinize kulak veren, gerektiğinde yönlendiren ve tabi ki tüm gerginliğinizi alacak olan o kişi fotoğrafçınız. Önerimiz eğer anlaşacağınız mekânlar fotoğrafçınız seçmenize izin veriyorsa lütfen nişanda, kınada, dış çekimde ve düğünde aynı fotoğrafçıyla çalışın. Yoksa işiniz biraz şansa kalıyor, mekânların hangi fotoğrafçıyla anlaşacağını siz seçemiyorsunuz sonuçta.

5- Evlilik Hazırlıklarının Eğlenceli Kısmı: Balayı

Evliliğin en güzel yanlarından biri de bizce balayına gitmek J ( Hala unutamadığımız bir balayı planlamıştık, onu da ayrı bir başlık altında anlatacağız.) Çok kararsız kaldığınıza eminiz, çünkü önünüzde çok fazla seçenek var ve siz hem bütçenize hem de ruhunuza uygun bir balayı arıyorsunuz. Tropikal sahillerde, eksantrik adalarda, şirin bir Avrupa ülkesinde veya uzun bir Amerika turunda olabilir aklınız. Ancak bunların cebinize de uygun olması gerekiyor diye düşünüyoruz. Balayınız en az düğününüz kadar unutamayacağınız anılarınızdan biri olarak kalacak bu yüzden en iyisini yapabilmeniz için düğün tarihinizden çok önce gitmek istediğiniz yeri kesinleştirip rezervasyonlarınızı yapmalısınız.

Tejaprana Resort Bali https://www.tejaprana.com/

6- Evlilik Hazırlıklarında Olmazsa Olmazlar: Ev, Beyaz Eşya ve Mobilyalar

Nerede oturacaksınız? Eviniz kendinizin mi yoksa kirada mı oturacaksınız? Eğer eviniz varsa işiniz biraz daha kolay olacak ama kiralayacaksanız yeni bir kalem ekleyin ve “ev kiralama” yazarak büyük bir başlık açın J Biz bu kalemi çok önemsememiştik fakat daha sonra yüzleşmek zorunda kaldık. 2 depozito + emlakçı parası + 1 kira + 1 aidat işte baştan yapmamız gereken bu ödemeleri duyunca epey bir zorlanmıştık. Ev eşyalarınıza gelince, çok da şaapmayın deriz biz, elinizden geldiğince ergonomik, kullanımı pratik tasarımlar tercih edin. Özellikle çiftlerden her ikisi de çalışıyorsa evde çok az vakit geçireceğinizi de unutmayın.

7- Davetiye, Nikâh Şekeri ve Hediyelikler

Bu temponun ve yoğunluğun içerisinde davetiye ve hediyelik gibi konularla çok meşgul olmak istemeyeceksiniz. Düğününüz yaklaşırken sizin için en kolay ve faydalı yöntem bu işi bir sosyal sorumluluk projesi olarak görüp, ilgili kurumların internet sitelerinden davetiye ve hediyelikleri sipariş etmek olacaktır. Kimsesiz çocukların eğitimi için bağış yapıp karşılığında davetiye almak ve ya davetlilerinize güzel bir sürpriz yaparak onlar adına fidan diktirmek emin olun size de çok iyi gelecektir.

8- Kına, Bekârlığa Veda, Gelin Hamamı, Çeyiz Yerleştirme

Evlilik sürecinize kendinizi bu kadar kaptırmışken bu zamana kadar sizler için koşuşturan her anınızda yanınızda olan ailenizin o güzel kadınlarıyla ve kız arkadaşlarınızla yapacağınız kutlamaları hiç unutmayacaksınız. Bir an önce tarihleri belirleyip gruptan kızlarla paylaşın çünkü tüm bu organizasyonlar için en az 4 hafta sonunu size ayırmaları gerekecek.

9- Kuaför Seçimi

Düğüne en az 2 ay kala istediğiniz kuaförden rezervasyonunuzu yaptırmalısınız. Biliyorsunuz düğün sezonunda aynı kuaförden 3-5 gelin çıktığını görebiliyoruz.

10- Gelin Arabası ve Gelin Alma Töreni

İşte tüm hazırlıklar bitti ve o gün geldi çattı diyorsanız yanılıyorsunuz. Son müzik çalmadan koşuşturmaca bitmez. Düğün sabahı son kontrollerinizi yapmayı unutmayın!

Şimdiden mutluluklar dileriz.