Son yılların trendi sözü ve nişanı evde yapmak. Biz söz-nişan birlikte evde yapmaya karar verdiğimizde çok tereddüt yaşamıştık. Kişi sayısı, nişan süsleri, nişan masası, nişan pastası, nişan fotoğrafçısı, nişan hediyelikleri hepsi bize bakıyordu. Çok yoğun tempoda çalışan bir anne-kız olduğumuz için evde nişan hazırlıkları için bir organizasyon şirketi ile anlaşmaya karar verdik. Her ne kadar evde nişan hazırlıkları sürecimizi organizasyon şirketine devretmiş olsak da aslında adım adım her şeyin içindeydik:) Kendi nişanımızı birebir anlatırken, evde tüm hazırlıkları kendisi yapmayı düşünen arkadaşlar için de güzel tüyolar vermeye çalıştık. Evde nişan hazırlıkları hakkındaki her şeyi tecrübelerimizden yola çıkarak anlatmaya çalıştık. Evde nişan hazırlıkları nasıl yapılır?

1- Nişan Masası Hazırlamak

Evde nişan hazırlıkları birinci adım nişan masası

Nişan Masası süslemeleri nişanın en önemli konusu. Tüm nişan fotoğraflarınız bu masanın önünde çekilecek, misafirlerinizin dikkatini çekecek ilk yer nişan masanız olacak. O yüzden en çok buraya özen göstermelisiniz. Nişan masası hazırlama malzemeleri hemen hemen her nişanda aynı oluyor. İlk önce nişanınızın konsept rengine karar verin. Ben bu konuda naçizane bir öneride bulunacağım; gold, gümüş veya mor renkler nişan renginiz olursa farkını fotoğraflardaki şıklıkta göreceksiniz. Bu binlerce gözlem ve tavsiyeden alınmıştır:)

Adım Adım Nişan Masası Hazırlamak

Rengi belirledikten sonra hemen masa örtünüzü alın derim. Örneğin ben resimden de göreceğiniz üzere gold tonlar seçmiştim, masa örtümü de bu doğrultuda tercih ettim. Püf nokta: mutlaka tül örtü tercih edin, düz olduğunda istediğiniz havayı yakalayamayabilirsiniz. Ya da 2 kat örtü serebilirsiniz, ilk kat düz, üstüne de uygun tonlarda tül örtü olabilir.

Nişan masasının olmazsa olamazı şamdan! Şamdanları ister kiralar isterseniz de satın alabilirsiniz. 2. En önemli şey ise jardinyerler. Evet, aynalı jardinyer çok güzel duruyor masanıza ayrı bir hava katıyor. Şamdanların veya başka süslerin altına koyarsanız şık duruyor gerçekten. Jardinyerler için özel bir tavsiyeye gerek yok çünkü her yerde bulabilirsiniz, jardinyer fiyatları çok uygun bence hiç uğraşmadan internetten sipariş edin.

İsimlikler artık her nişanlanacak çift için yapılıyor diyebiliriz. Biz son zamanlarda katıldığımız her söz-nişan organizasyonda isimlik gördük. Eminönü’nde yol üstünde max 50 TL’ye yaptırabilirsiniz.

İsim panosu ya da duvar panosu yine nişan masanız için çok önemli. Hazırlayacağınız nişan masasının arkasına fotoğraf için asılması gereken panolar. İsimleriniz, söz-nişan tarihiniz ve belki 2 yüzük resmi olabilir. Bunun baskılarıyla ilgilenen çok yer var, ucuza mal etmek için etrafınızda sorabilirsiniz ya da evinize en yakın ozalitçiye gidip fiyat alın.

Not: Masanıza renk katmak için değişik renkte çiçek, cupcake ve ya kurabiyelerle süslemeler yapabilirsiniz. Burada biraz kendi hayal gücünüzden yararlanabilirsiniz. Mesela biz Marshmallow seviyorduk ve çubuklara takarak masamıza ekledik. Hem daha sonra konuklarımıza ikram ettik. Nişan masası hazırlama maliyeti sizin isteklerinize göre değişkenlik gösterebilir ama yukarıda saydıklarımızı ortalama fiyatlarda yaptıracak olursanız 1.000-1.500 TL’ye nişan masanızı hazırlayabilirsiniz.

2- Nişan Hazırlıkları İkramlıkları

Nişanınız için yemek mi vereceksiniz? Yoksa ikramlıklar mı dağıtacaksanız. Bizim anlaştığımız organizasyon şirketi bize ikramlık önermişti ve yemek fikrinden çok daha pratik oldu hem de herkes doydu J Bizim ikramlık tabaklarımızda aslında herkesin bildiği ve hazırlayabileceği yiyecekler vardı. Zeytinyağlı sarma ve dolma, börek, kısır, top köfteler, patates salatası, 3 farklı çeşit kanepe ve içecek ikram ettik üstünü de şahane nişan pastamızdan.

Nişan ikramlıklarınız için fazla bütçe ayırmak istemiyorsanız, teyzenizi, halanızı, yengenizi, komşunuzu yani yakın çevrenizi devreye sokun. Hepsi bir çeşit atıştırmalık hazırlasa bütün misafirlerinizi rahatlıklar ağırlayabilirsiniz.

3- Nişan Pastası

Fazla söze gerek yok lütfen https://www.minolapasta.com/ u inceleyin. Şunu açıkça belirtelim arkadaşlar nişanınız için sipariş edeceğiniz pastaların çok pahalı olduğunu fiyat teklifi isterken göreceksiniz. 50 Kişilik bir nişan pastasını mahalledeki pastaneye bile yaptırsanız en az 500 TL ye çıkacaksınız. Bu yüzden hem lezzetli, hem kaliteli hem de çok başarılı pastaları olan minola pastaya bakın deriz. Ya da benzeri şekilde sipariş alan ve hayalinizdeki pastayı sizler için hazırlayan başka adresler de bulabilirsiniz.

4- Nişan Hediyelikleri

Evde nişan hazırlıkları nişan hediyelikleri: kahve, kahve değirmeni, badem şekeri.

Nişan hediyelikleri için çok farklı fikirler var ama biz size kendi nişanımızda dağıttığımız hediyeliklerden bahsedeceğiz. Resimden de göreceğiz gibi nişan hediyeliklerimiz, kahve değirmeni, kahve, badem şekerleri, isim yazılı magnet. Kahve değirmeni ilginç bir fikir olmuştu, geri dönüşler harikaydı. Biz herkeste olmayan bir şey yapmak istedik. Kahve en sevdiğimiz şeylerden biri olduğu için temayı da bu şekilde belirledik. Gerçekten şık duruyor. Ayrıca nişan masamızla uyumlu olması için magnetimizi yine gold yaptırdık.

5- Nişan Elbisesi

Nişan elbisesi bulmak sanıldığı kadar zor değil. Genelde kısa elbise tercihi yapıldığı için her yerden bulup, aksesuarla süsleyip giyebilirsiniz. İlla ki çok pahalı markalara bakmanıza gerek yok. Eğer abiye istiyorsanız, nişan abiyeleri satan yine çok fazla mağaza var. İstanbul’da nişan yapacaklar için Bakırköy’ü gezmelerini öneririm. Bakırköy’de Alfabeta VIP mağazasında harika nişan abiyeleri var fakat biraz tuzlu. Eğer uygun bir yer bakacaksanız az ilerisinde yine Alfabeta markasının seri sonu mağazasına bakın, çok güzel elbiseler yakalayabiliyorsunuz.

Not: Biz nişan elbisem için Oleg Cassini’yi tercih etmiştik. Burayı da öneririm.

6- Nişan Tepsisi

Evde nişan hazırlıkları nişan tepsisi: aynalı ve gümüş.

Nişan tepsisi almamıştık. Bizden birkaç ay önce nişanlanan arkadaşlarımızın nişan tepsisini ödünç almıştık. Kesinlikle önce çevrenize sorun, rica edin. Çünkü en fazla 10 dakika kullanacağınız bir tepsi için para vermeye gerek yok. Arkadaşınızın arkadaşından bile bulabilirsiniz. Ya da yakın zamanda sizin gibi nişanlanacak arkadaşlarınız varsa ortak tepsiye girin 🙂

7- Nişan Hazırlıklarının Olmazsa Olmazı: Alyans

Eminönü’ne gidin içi dolu bir çift altın alyansı 1.000 TL’ye mal edebilirsiniz. İçi boş olanlar daha uygun oluyor bilginiz olsun. Kapalı Çarşı’da alyans satan çok kuyumcu var, tek tek gezin görecekseniz her yerde hemen hemen aynı fiyatta aynı şeyler var. İçinize sine bir yerden alın. Biz ilk girdiğimiz kuyumcudan almıştık.

8- Nişan Fotoğrafçısı

Evde nişan hazırlıkları yapanlar için asla atlanmaması gereken bir kalem. Çünkü evde de olsa nişanınızın her anını videoya çekecek, nişanınızda en güzel anlarınızı ölümsüzleştirecek biri lazım. Biz organizasyon şirketinden profesyonel fotoğrafçı istemiştik. Siz bunu istemiyorsanız, profesyonel fotoğraf makinası olan birinden rica edebilirsiniz. Fakat video işiniz nasıl halledersiniz onu bilemiyoruz. Tüm nişanı kameraya almaya gönüllü birini bulursanız hiçbir sorun kalmayacaktır.

Evde nişan hazırlıkları yapmak hem çok yorucu hem de çok eğlenceli. Sizin için bir çırpıda geçecek harika bir süreç başlıyor tadını çıkarın. Emin olun büyüklerimizin de söylediği gibi ‘ Olur, olur hepsi olur’ 🙂