Düğün mekanı seçimi evlilik sürecinin başlıca konularından biridir. Çifter hayallerindeki düğün için önce nasıl bir düğün yapmak istediklerine karar vermeli, daha sonrada harekete geçmelidir. Hepimizin hayallerini süsleyen düğün mekanları vardır fakat hayalimizdeki düğünü yapabilmek için düğün bütçemize en uygun mekânı seçmemiz gerekiyor. Sizler için hem düğün mekanı önerileri hem de düğün mekanı seçiminde işinize yarayacak ipuçlarını derledik.

Düğün Mekanı Seçimi İçin Öneriler

1- Oteller

Otellerin balo ve davet salonlarında şahane bir organizasyonla düğününüzü gerçekleştirebilirsiniz. Otellerin düğün fiyatları genelde kişi başı menü ücreti, ses, ışık, dj, kamera ve organizasyon bedelini içeriyor. Biz düğün mekanı arayışımızda otellerde fiyat teklifi almıştık. Menü fiyat seçenekleri otelin kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Bizim otel seçeneğini direkt elememize neden olan şey; Kişi başı servis ücretleri ve menü fiyatına eklenen kişi başı KDV idi. Örneğin, et menü kişi başı 150TL fiyat veriliyor, buna kişi başı %5 servis ücreti ve %8 KDV ekleniyor, böylece kişi başı fiyat 150 TL den 170 TL çıkıyor. Ortalama 250 kişilik bir davetli listeniz olduğunu düşünün, sadece düğün yemeğine verdiğiniz ücret 42.500TL. Bunun üzerine ses-ışık, kamere, dj, masa süsleme ve diğer organizasyonları eklerseniz 250 kişilik bir düğün için toplam düğün mekânı fiyatı 50.000-55.000 TL’yi bulur.

İPUCU: Otellerde kokteyl seçenekleri de mevcut. Bu seçenek yemekli bir düğünde göre çok daha uygun hatta yarı yarıya olabiliyor. 150 TL kişi başı yemek ücreti olan bir otelde kokteyl menü ücreti ise 80 TL oluyor, masa süslemesi gibi detaylar olmadığı için organizasyon bütçesini de gayet düşük maliyetli yapabilirsiniz.

2- Kır Düğünü

Kır düğünü otel düğününe göre daha uygun fiyatlı olabiliyor. Kır düğünü yapmaya karar verdiyseniz yaz aylarında evleneceksiniz demektir. Yaz ayı da olsa düğün mekan seçimi için hava durumunu mutlaka göz önünde bulundurun. Malum artık Temmuz’un ortasında dolu yağabiliyor, bu durumda düğün hazırlığınız istediğiniz gibi gitmeyebilir. Ayrıca çoğu kır düğünü mekânında kapalı alan bulunmayabiliyor ya da kapalı alanı açık alan kadar güzel olmadığı için düğününüz çok daha özensiz bir ortamda gerçekleşebilir. Uygun ama riskli bir seçenek olabilir. Ortalama bir kır düğünü mekânı için kişi başı menü fiyatı ortalama 100TL olur, organizasyon bütçesi ise mekânın anlaşmalı olduğu organizasyon firmasına göre değişiklik gösterse de organizasyon bütçesini asıl belirleyecek şey sizin istek ve seçimleriniz olacaktır. 250 kişilik bir kır düğünü 30.000 TL ye mal edebilirsiniz.

İPUCU: Kır düğünü yapacaksanız et ya da tavuk menü yerine güzel atıştırmalıklar hazırlatabilir ya da sadece ordövr tabağı ikram edebilirsiniz. Sonuçta açık havada, çimlerin üzerinde uçuş uçuş bir düğün olacak yaz sıcağında ordövr tabağı ve düğün pastası gayet doyurucu olacaktır. Böylece fiyatı daha da düşürebilirsiniz.

3- Sosyal Tesisler

Florya Sosyal Tesisleri Düğün Organizasyonu

Bir diğer düğün mekanı seçeneğiniz ise sosyal tesisler, inanın bize bu seçenek hem uygun hem şık bir düğün planlayan herkesin bütçesine uygun olacaktır. Çünkü sosyal tesisler hem açık hem de kapalı alana sahip ferah ortamlar. Belediyelerin uygun fiyatlı tesislerinde ya da öğretmenevlerinde düşük maliyetli düğün yapmaya ne dersiniz?  Tabi belediyelerin dışında eğer daha iyi tesisler arıyorsanız kulüplerin ve üniversitelerin sosyal tesislerine de bakabilirsiniz. ( Buralar belediyelerin tesislerine göre daha maliyetlidir.)

Belediye tesislerinde, öğretmen evlerinde kişi başı menü ücreti 50TL-80TL arasında değişiklik gösteriyor. Çoğu Sosyal tesiste alkol servisi yapılmıyor, yiyecek servisi 22:00 de müzik ise 23:00 de sona eriyor. 250 kişilik bir düğünü bu şekilde 20.000-25.000 TL’ye mal edebilirsiniz.

İBB Sosyal Tesislerinin düğün ve organizasyon sayfasını inceleyerek daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz:https://tesislerimiz.ibb.istanbul/organizasyon/

4- Restoranlar

Düğün mekanı seçimi için çevrenizde düşük bütçeli hizmet veren, servisinden memnun olduğunuz bir restoran var mı? Belki düğününüz için aradığınız yer orasıdır. Restoranların menüleri, bulunduğu semte, bilinirliliğine ve kalitesine göre değişiyor. Bu sebeple burası için ortalama fiyat bilgisi veremiyoruz. Siz kendi bütçenize göre lüks olmayan ama hizmeti iyi olan bir restoranda dilediğiniz yiyecekleri seçerek bir menü planlayabilirsiniz. Aynı zamanda oyun alanlarında davetlilerinizin çocuklarını da eğlendirebilirsiniz.

5- Tarihi Mekânlar

Ihlamur Kasrı Düğün Organizasyonu

Tarihi mekânlar düğün mekanı seçiminizde kurtarıcısınız olmaya aday yerler. Şehirlerin çeşitli semtlerinde bulunan kasırlarda ufak bir kiralama bedeli ile davetlilerinizi büyüleyecek, bol bol fotoğraf çekilecek bir düğün gerçekleştirebilirsiniz. Bazı kasır ve saraylarda mekân kiralama bedeli ödeyerek, fazla harcama yapmadan küçük süslemelerle canlandırabileceğiniz şahane bir düğün sizi bekliyor. Tarihi semtlerde tarihi mekânlar gezerek düğün mekan seçimi işinizi çok daha eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için https://dugun.com/tarihi-mekanlar/istanbul

6- Tekne Düğünü

Evet, gelelim bunlardan hiç birisine ayıracak bütçesi olmayıp yine de düğün salonu kiralamak yerine daha farklı bir alternatif arayan çiftlerimize. İşte sizin bingonuz Tekne Düğünü J Sevgili gelin ve damat adayımız evlilik için bütçeniz kısıtlı olabilir. Düğün salonlarının bile 10.000-15.000 TL olduğu günümüzde en uygun düğün mekanı seçimi tekne olacaktır. Davetlilerinize hafif atıştırmalıklar, içecekler ve düğün pastanızı ikram edip, tekneyi ise toptancıdan aldığınız tül ve değişik objelerle süslerseniz işte size unutulamayacak hatta düğün salonu kiralamaktan bile daha ucuza gelecek bir düğün. Bunun için önce çevrenize tanıdık kişiler sorun, daha sonra internetten araştırmaya koyulun ve istediğiniz tekneyi nikâh salonunuza yakın bir yerden kaldırın. 🙂