2019 düğün bütçesi hesaplama konusunda sizlerle deneyimlerimizi paylaşmak istiyoruz. 2019 düğün hazırlıkları açısından zor geçecek gibi görünüyor. Bu yüzden 2019 düğün bütçesi hesaplama ne kadar diye düşünüyor olabilirsiniz. Bu yazımızda 2019 düğün bütçesi hesaplama, evlenme masrafları ve evlenmek için ne kadar lazım gibi konularda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Düğün sürecinde sizler de göreceksiniz ki aslında bu işin ucu çok açık, sonu olmayan bir sektör diyebiliriz. Düğününüz 20.000 TL’ye de mâl olabilir 200.000 TL’ye de. Bu sebeple siz düğün için ayırabileceğiniz bütçeyi belirleyip daha sonra bu bütçeye uygun bir düğün yapmak için araştırmalar yapmalısınız, aksi takdirde harcamalarınızı kontrol edemez ve hiç planlamadığınız borçların altına girebilirsiniz.

Bu yazımızda 2019 düğün bütçesi hesaplama konusunda fikir edinebilmeniz için 2018 gerçekleşen düğünümüz ve tüm evlilik masraflarımızı harcama kalemlerimize ayırarak sizlerle paylaştık. Sizlere yardımcı olabilmesi açısından hiçbir detayı atlamadan anlattığımız düğün bütçemizdeki ayrıntıları dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Düğün Masrafları

Evlilik Teklifi & Tektaş

Zen Pırlanta: 2.000 TL

İşte damat için süreç başladı, hafif bir gerginlik var diyebiliriz. Bir yandan evlilik teklifini nasıl yapacağını düşünürken bir yandan da kaç kıratlık tektaş alması gerektiğiyle meşgul kafası. Ancak yapacağınız bu ilk büyük harcamayı ne kadar kısarsanız sizler için o kadar iyi olacaktır. Tabi gelin hanım kızmasın ama yapılacak daha çok masraf var.

Kız İsteme

(Nişan elbisesi:1.000 TL, Damat için takım elbise: 400 TL, Alyanslar:900 TL, Çiçek-çikolata:700 TL)

Bu kalem gerçekten düşürülebilir. Biz nişan elbisesini Oleg Cassini den almıştık ama çok daha ucuza mal etmek mümkün. Ayrıca erkek tarafı çikolatayı Divan Pastanesinden almıştı o yüzden fiyatlar biraz normalin üzerindeydi. Hatta çikolataların koyulacağı gümüş tepsiyi 100 TL ye Karaca’dan almıştık evimizde de kullanıyoruz.

Alyanslara gelince, Kapalıçarşı’da istediğiniz türde bulabilirsiniz, bir de içi dolu veya içi boş muhabbeti var J Biz içi dolu beyaz altın alyans almıştık. Fiyatları Kapalıçarşı’da daha uygun oluyor. Biz ilk önce AVM’deki kuyumculara sormuştuk 2 katı fiyat çekmişlerdi.

Evliliğe İlk Adım: Söz & Nişan         

Evde yapıldı, organizasyon şirketiyle anlaşıldı.

Siz de evde nişan yapmayı düşünüyorsanız evde nişan hazırlıkları yazımızı okuyabilirsiniz.

5.000 TL

( İkramlıklar, pasta, süslemeler, hediyelikler, fotoğrafçı )

Son yılların trendi söz ve nişanı bir arada evde yapmak. Hem artık organizasyon şirketleri sizler için evde düşük bütçeli organizasyonlar yapabiliyor. Biz organizasyon şirketi ile anlaşmıştık çünkü süslemeleri kendimiz alıp yapsaydık veya ikramlıkları biz hazırlayıp pastayı kendimiz sipariş etseydik de hemen hemen aynı fiyatlara nişan yapacaktık. Tabi ki Eminönü’nde her yeri talan edip çok uygun fiyata hediyelik malzemeler alıp fotoğraflarınızı kendiniz çekip pastayı da çok abartıya kaçmadan yaptırabilirsiniz.

Düğün Mekânı Seçimi

Düğün mekânınızın seçimi ilk önce cebinize daha sonra da hayallerinize göre değişkenlik gösterebilir. Bir salon düğünü de yapmak isteyebilirsiniz, kır düğünü de otel düğünü de…

Biz anlaştığımız mekânın fiyatlarıyla ilgili tüm detayları paylaştık. İçkili ve yemekli bir düğün yapmak istediğimiz için ona göre mekânlar araştırmıştık. Bunların içerisinde de birçok farklı seçenek ve vardı. Örneğin, yemekli bir kır düğünü yapmak istiyorsanız karşınıza daha uygun düğün fiyatları çıkabiliyordu ya da otelde yapmak isterseniz alacağınız hizmetin bedeli daha yüklü olacağı için kişi başı fiyatlar buna bağlı olarak fırlıyordu. Ayrıca mekânların anlaşmalı olduğu organizasyon şirketleri dudak uçuklatacak rakamlar teklif edebiliyordu. Ancak biz orta yolu bulduk ve İstanbul’daki güzel bir spor kulübünde yaptık. Düğün mekânı için ayırdığımız fiyat 50.000 TL idi ve biz bunu sadece 2.000 TL aşarak düğünümüzü gerçekleştirdik.

Düğünümüzden 7 ay önce düğün mekânımızla anlaşıp ön ödemeyi yapmıştık. Yemekli ve içkili bir düğün yaptığımız için kişi başı fiyata anlaştık. Düğün mekânımızdan çok memnun kaldığımız için herkese öneriyoruz. Yeşilyurt Spor Kulübünün içerisindeki Teras Restoranda gerçekleşen 270 davetlinin katıldığı ve herkesin çok mutlu ayrıldığı bir düğün oldu.

Et menü+ Sınırsız alkol+ Düğün pastası+ Standart süsleme / KDV dâhil Kişi başı: 150 TL

Ses sistemi ve DJ: 3.000 TL

Fotoğraf ve video: 4.500 TL

Organizasyon: 4.000 TL  ( Tamamen ekstra kendi tercihimizle standart süslemeni dışında da canlı çiçek, şamdan, yükselti ekletmiştik.)

Düğün Bütçesi Hesaplama

Düğün mekânına toplam ödediğimiz tutar: 52.000 TL

Düğün mekanı seçimi konusunda kafanızda soru işaretleri varsa düğün mekanı seçimi yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Düğünün En Zevkli Uğraşlarından Biri: Balayı

İşte en can alıcı evlilik masraflarından biri. Gelin ve damadın belki çok eskilerden beri hayallerini süsleyen balayı fikirleri vardır. Ortalama balayı bütçesi ne kadar olur derseniz buna ortalama bir rakam vermek mümkün olmaz. Biz kendi balayımızla ilgili detayları paylaşmadan önce şunu söyleyebiliriz ki balayı tatilinizi önceden planlayıp rezervasyonlarınızı yaptırıp, erkenden uçak biletlerinizi alırsanız çok daha uyguna halletmiş olursunuz. Eğer yurt içinde bir balayı planlıyorsanız cebinize uygun her seçenek var diyebiliriz.

Yurt dışında bir balayı planlıyorsanız bir önce kıta, ülke, şehir veya ada seçiminizi yapınız. Vize isteyen bir ülkeye gidecekseniz evraklarınız hazırlayıp gidiş tarihinizden 1 ay önce vize başvurunuzu yapmalısınız.

Düğün öncesi vize işlemleri ile uğraşmak istemeyen çiftler için de şahane destinasyonlar mevcut. Mesela biz Balayı için Bali Adasını tercih etmiştik ve vize başvurusu yapmamıza gerek kalmamıştı.

Uçak bileti, Transfer, 7 gece konaklamalı Bali balayı fiyatı: 3.500 dolar = 14.700 TL

( O günkü kur 4,20’ydi ve erken ödeme yapmıştık. )

Ev Kiralama

Oturduğunuz semte göre kiranız değişecektir. Biz işimize yakın bir evde oturmayı tercih ettik. Böylece kendimize daha fazla zaman ayırabiliriz diye düşündük. Ayrıca her gün trafik çilesi çekmekten de kurtulmuş olduk.

Eğer şanslıysanız evinizi direkt sahibinden kiralayarak emlakçı parası vermezsiniz. Biz bu konuda şanssızdık emlakçıya ücret ödedik. Bu ücret farklı şekillerde hesaplanıyor ama pek çok kalemde olduğu gibi mutlaka burada da pazarlık yapın.

Depozito konusunda da pazarlık yapmanızı öneririz. Ev sahibi ile anlaşmanıza bağlı bir durum. Zaten masrafla olan düğün sürecinde bu tip harcamalar yükünüzü artıracaktır.

Depozito+ Emlakçı+ Kira+ Aidat = 5000 TL

Düğün Masrafları Hesaplama

Beyaz Eşya & Mobilya

Beyaz eşyada yerli mallarını tercih ettik. Şu ana kadar bu durumdan pişman olmadık. Özellikle ilk etapta kirada oturacaklar için pahalı beyaz eşyalara gerek yok diye düşünüyoruz. Neredeyse yabancı marka iki beyaz eşya fiyatına tüm beyaz eşyalarımızı aldık.

Özellikle televizyon konusunda çok kararsız kalmıştık. Ancak onu da yerli marka aldık. Zaten çok fazla televizyon izleyen bir çift değiliz. TV internete bağlanıyor, yani Smart TV, kanal geçişleri hızlı, cep telefonundan ekran paylaşma özelliği de var. Bu özellikler bize yetiyor. O yüzden iki kat fazla para vermek istemedik.

Beyaz Eşya ( Buzdolabı+ Çamaşır makinesi+ Bulaşık makinesi+ Ankastre fırın+ TV): 9.000 TL

Mobilya konusunda bakacağınız yerler özellikle İstanbul’da çok fazla. Biz bir ara İnegöl’e gitmeyi bile düşündük. Ancak çok da avantajlı olmadığını öğrendik. Çünkü yapacağımız kârı yol ve yemek parasına verecektik.

İstediğiniz kaliteye göre mobilya fiyatları değişiyor. Tüm evinizi 15 bin TL’ye de düzebilirsiniz. Ayrıca firmaların teşhir ürünlerine mutlaka göz atmanızı öneririz. Bu kısımlarda masa fiyatına yemek takımı bulabilirisiniz. Hatta biz bir yemek takımını çok uygun fiyata bulduk ancak istediğimiz ölçülerde olmadığı için vazgeçmek zorunda kaldık.

Oturma grubu+ Yemek odası+ Yatak odası: 16.500 TL

Mutfak Eşyaları ve Ev Tekstili

Perdelerinizi mahalle arasındaki perdecilerden ya da pazardan aldığınız tüllerle bile diktirebilirsiniz. Büyük firmalara çok fazla para vermenize gerek yok.

Halı için de çok alternatif bulabilirsiniz. Biz, kapanmak üzere olan bir halıcıdan almıştık. (Zaten Türkiye’deki bütün halıcılar kapanmak üzere olduğundan zararına satış yaptıkları için bu konuda kazıklanmanız zor ama yine de dikkat edin deriz.J )

Halı ve Perdeler: 4.000 TL

Mutfak eşyaları: 10.000 TL

Ev Tekstili: 5.000 TL

Yarım Düğün: Kına Gecesi  

Düğün sürecimizde en eğlendiğimiz anlardan biri de kına gecemizdi. Düğün stresimizi kınada atmıştık resmenJ Kınamız Bakırköy Botanik Parkındaki 2 Hece Restoranda gerçekleşti. Mekânın anlaşmalı olduğu Otantik Kına Organizasyon bize harika bir gece yaşattı.

Kına mekânı bize sunduğu farklı paketler vardı biz tercihimizi vip paketten yana kullanmıştık.

Kına gecesi masraflarımızın dâhil olduğu vip paket

İkramlar+ DJ+ 4 kına kızı+ Bindallı+ Kına ve kuruyemiş+ Fotoğrafçı+ Hediyelik

12.000 TL

Kına Elbisesi+ Ayakkabısı: 500 TL

Kına gecesi nasıl yapılır ve kına gecesi hediyelikleri nelerdir adlı yazılarımıza göz atarak bu konuda kafanıza takılan soru işaretlerini giderebilirsiniz.

Düğün Temizliği: Gelin Hamamı

Gelin hamamı için Bakırköy Havuzlu Hamamını tercih etmiştik. Kişi başı 50tl ye anlaşmıştık.

15 kişi: 450 TL

Hediyelikler: 200 TL( Peştamal, lif ve sabun)

Gelin hamamı nasıl yapılır yazımızda bu konuyla ilgili detayları bulabilirsiniz.

Gelin hamamı organizasyonu hamamlarda veya otellerde yapılabiliyor. Bu konuda sizin için hazırladığımız İstanbul’da gelin hamamı organizasyonu yapan oteller yazımızı inceleyebilirsiniz.

Gelinlik ve Damatlık

Gelinlik konusunda etrafınıza soruşturmanızı öneririz. Biz yakın bir arkadaşımızın kuzenine yaptırdık. Böylece piyasanın yarı fiyatına gelinlik işini halletmiş olduk.

Damatlık konusunda da farklı alternatifler mevcut. Özellikle erken almanızda fayda var çünkü düğün sezonu yaklaştıkça fiyatlar artıyor.

Gelinlik: 4.000 TL ( Lal Gelinlik)

Gelin Ayakkabısı: 500 TL

Damatlık: 1.300 TL (Kip)

Dış Çekim

Emirgan korusu ve Rumeli fenerinde yapılan dış çekim fiyatı: 1.200 TL Yine de etrafınızda bu işi yapan biri mutlaka vardır. Hatta bize yazarsanız fotoğrafçımızın bilgilerini paylaşabiliriz.

Düğün Davetiyesi ve Nikâh Kartları

Bu konuda sosyal sorumluluk duygusuyla hareket ettik ve nikâh şekeri yerine TEMA’dan kart yaptırdık. Böylece atılıp giden şekerler yerine doğaya katkıda bulunmuş olduk.

Davetiyeler: 700 TL

Tema nikâh kartları: 200 TL

Tema nikah kartlarını buradan inceleyebilirsiniz.

Gelin Başı ve Makyajı

Gelin başı ve makyajı uçsuz bucaksız bir sektör. Instagramdan birçok fenomenin videolarını izlemişsinizdir ben de izleyip çok beğenmiştim fiyat almak için DM’den yazdığımda deyim yerindeyse dudağım uçuklamıştı. O kadar masrafın arasında hiç gerek olmadığını düşünüp her zaman gittiğim ve gayet memnun olduğum kuaförümden randevu almıştım.

1.500 TL

Gelin Arabası Süsleme

Mahallemizdeki çiçekçide 100 TL’ye hallettik.

Aslında çok uzun olan düğün bütçesi hesaplama işini sizin kısaltmaya çalıştık. 2019 düğün bütçesi hesaplama konusunda size yol göstermesini umuyoruz. Fiyatlarda değişiklik olabilir. Biz kendi deneyimlerimizi paylaşmak istedik. Düğün bütçesi hesaplama sürecinde her şeyin pazarlığa açık olduğunu unutmayın. Masrafları kısmak biraz da sizin pazarlık yeteneğinize de bağlı. En önemlisi de ne olursa olsun içinize sinmeyen hiçbir ürünü satın almayı. Biraz araştırırsanız mutlaka daha iyi bir alternatifin olduğunu göreceksiniz.